"Καφέ του Vampire87"

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• το παλιό δεν το έχεις ε? ;( ;( ;(

Καλά τί τις έχω τις σκλαβ... έεεεε τις γκαρσόνες ήθελα να πώ!!! :saint:
      Ζήτα ό,τι θες κι θα το έχεις... :beer:

ΤΥ

:crazy:

"Οι έξυπνοι παραδέχονται... οι ανόητοι επιμένουν... οι πονηροί δικαιολογούνται...!!!"
    • Καλησπέρα :love:
      Καλά, ούτε ένα καφέ δεν σε κέρασαν? X( ΝΤΡΟΠΗΗΗΗ
      Γρήγορα... ένα μέτριο freddo-cappuccino με διπλό μπισκοτάκι, πριν μας φύγει!

"Οι έξυπνοι παραδέχονται... οι ανόητοι επιμένουν... οι πονηροί δικαιολογούνται...!!!"
    • Ξέρω πολύ καλά πως είναι να μην μπορείς να ρίξεις μαύρη πέτρα πίσω σου (αν κι θα έπρεπε να την ρίξουμε όσοι έχουμε υποφέρει τα πάνδεινα, τόσο εδώ όσο και στο μέσα στο game :P ) ... ωστόσο ας μην παραβλέψουμε το θετικό γεγονός ότι είσαι εδώ και είσαι ορεξάτη... και αυτό μετράει! :beer:

Αν θες να θυμηθείς τους παλιούς καλούς καιρούς μπορούμε να σε βοηθήσουμε... πες μας απλά πότε θες να ανοίξουμε κανά thread για κράξιμο :borg: :P

Κατά τ' άλλα τα ίδια... όπως ακριβώς τα άφησες :)

Dzakos μην "ξανοίγεσαι" θα κατεβάσει όλο το μπαρ :beer: και σε βλέπω να φτιάχνεις κι 2ο σετάκι avatar & υπογραφής για να ξεχρεώσεις :P :cookie:

• Δηλαδή αν θελω μια σαμπάνια δεν θα με κεράσετε????
      Τους θυμαμαι τους παλιους καλους καιρους αλλά δεν θα ειναι ποτε το ιδιο οταν λειπουν οι περισσότεροι απ αυτους τους καιρους!!! ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΟΛΟΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ? ΤΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΑΤΕ?
    • Χριστός Ανέστη...
      έχουμε κι αυτές τις κλασσικές αϋπνίες <X

Σκοπεύω να φέρω στο μαγαζάκι μου επιτραπέζια, για να προσελκύσουμε φοιτητές/τριες!
      Αν έχουμε κανέναν φίλο επιτραπέζιων παιχνιδιών με GR ή EN rules τότε παρακαλώ προτείνετε αν θέλετε!
      Βασικά, θα εμπλουτίσω την συλλογή μου και θα ήθελα γνώμες!

Επίσης θα ήθελα κι αρνητικές κριτικές αν έχετε κάποιο που δεν σας άρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ .. μην πάρω κανένα πάλι κι το μετανιώσω στο10λεπτο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες γνώμες σας!

Καλό βράδυ... και φρόνημα! :ninja:

• vampire87 wrote:

Βασικά, θα εμπλουτίσω την συλλογή μου και θα ήθελα γνώμες!
      Δεν ξέρω ποια έχεις, εγώ θα πω 3-4 που μου αρέσουν πολύ και τα παίζω συχνά, αλλά αυτό έχει να κάνει και με τα γούστα του καθενός (φοιτητής εδώ).

1) Αvalon, παιχνίδι σαν αυτό που παίζαμε προφορικά νύχτα στο παλέρμο αλλά αυτό έχει και ταμπλό(χωρίζεστε με καρτες σε καλους και κακους, οι κακοι γνωριζονται μεταξυ τους, οι καλοι δεν γνωριζουν τιποτα και ο καθενας εχει ενα σκοπο στο παιχνιδι που πρεπει να εκπληρωσει για να νικησει, από τα πιο ωραία που έχω παίξει), παιζεται καλα απο 4 ατομα και πανω.

2)Munchkin , παιχνίδι RPG , καθε παικτης παιρνει καποιες κλασεις (πολεμιστης μαγος κλπ) και έχεις διαφορα οπλα-καρτες και ανεβαινεις λεβελ σκοτωνοντας τερατα, παιζεται και με 3 ατομα πολυ καλα.

3)Οι Κυνγοι της Νύχτας, παιχνίδι με λυκανθρωπους και βρικολακες και ανθρωπους, πρεπει παλι να καταλαβεις ποιοι ειναι στην ομαδα σου και ποιοι οχι απο τον τροπο που συμπεριφερονται (που επιτιθονται κλπ), εχεις σε καθε γυρο καρτες ερωτησεων που σου δινουν πληροφοριες για αντιπαλους για να καταλαβεις τι ειναι.(απο 5-6 ατομα και πανω ειναι καλυτερο).

4) Bang , είναι με καομπουδες-σεριφηδες κλπ, πρεπει και εδω να καταλαβεις ποιοι ειναι οι καλοι και οι κακοι, εχει οπλα κλπ , επιτιθεσαι στους αλλους, σκοπος να τελειωσουν οι ποντοι ζωης των αντιπαλων(απο 3-4 ατομα και πανω).

5) Jungle Speed, σε διαφορετικό κλίμα από τα 4 προηγούμενα, αλλά πολυ διασκεδαστικό, χρειάζεσαι τραπέζι που να έχει συμμετρια (η στρογγυλο, η τετραγωνο, ορθογωνιο θα σε δυσκολεψει , αλλά ελαχιστα γιατι καποιοι παικτες θα απεχουν περισσοτερο απο το κεντρικο ξυλακι που πρεπει να σηκωσεις πριν τον αντιπαλο σου) παιχνίδι που παιζεται και από 2 ατομα μέχρι όσα θες, τρομερά διασκεδαστικό και από τα πιο κλασσικα (παιχνίδι ταχύτητας )

-----------------------------------------------

Να αναφέρω και το επιτραπέζιο game of thrones, που παρ' οτι ειναι αρκετα γνωστο και παίζεται με 4-6 ατομα είναι πολύ περίπλοκο και πολύ χρονοβόρο (μπορει να παρει και 4-6 ώρες) οπότε δεν θα το συνιστούσα για αρχικό επιτραπέζιο.

Τώρα αν έχεις κάποιο συγκεκριμένο στο μυαλό σου , πες μας να σου πούμε αν το ξέρουμε, εγώ έχω παίξει πάρα πολλά, αλλά αυτά είναι κάποια από τα καλύτερα που μου ήρθαν γρήγορα στο μυαλό.
    • jimaras777 wrote:

Δεν ξέρω ποια έχεις
      Έχω μερικά όπως:
      Dixit, Dominion, Lords of Waterdeep, Mysterium, 3012, The big book of madness, Wizard, Το νησί των πειρατών και κάποια άλλα...
      το ξέρω, το έχω παίξει... σαν βαθμολογία θα έβαζα ένα 6/10
      το ξέρω, αν έχεις expansion μαζί είναι πολύ καλό 8/10

jimaras777 wrote:

Οι Κυνηγοί της Νύχτας
      Αυτό το ξέρω, το έχω παίξει αρκετές φορές σε play-cafe place κι είναι ένα απο τα επόμενα που θα αγοράσω. Ενδείκνυται όμως, για πολλά άτομα 6-8+. 9/10 θα έβαζα
      Αυτό το έχω ακούσει, δεν το έχω παίξει... τι βαθμολογία θα βάζατε?

jimaras777 wrote:

Jungle Speed
      Το έχω παίξει... ωραίο... αλλά δεν θα το αγόραζα. Δεν ενδείκνυται για ευαίσθητα άτομα, γιατί σπάνε κόκκαλα απο εμπειρία το λέω (ευτυχώς όχι τα δικά μου :P ) Θα έβαζα 6/10

jimaras777 wrote:

game of thrones
      έχω ένα mini game "game of thrones" με κάρτες 4 χρωμάτων χωρίς ταμπλό... αλλά προφανώς δεν εννοείς αυτό! Βαθμολογία?

jimaras777 wrote:

Τώρα αν έχεις κάποιο συγκεκριμένο στο μυαλό σου , πες μας να σου πούμε αν το ξέρουμε, εγώ έχω παίξει πάρα πολλά, αλλά αυτά είναι κάποια από τα καλύτερα που μου ήρθαν γρήγορα στο μυαλό.
      Κι μιας κι ανέφερα τα game να πω κι εγώ βαθμολογίες (κατά την κρίση μου)
      Dixit: 7/10
      Dominion 9/10
      Lords of Waterdeep 9.5/10 + διπλό expansion 10/10
      Mysterium 7/10
      3012.... προς το παρόν άγνωστη βαθμολογία
      The big book of madness 5/10
      Wizard 8/10
      Το νησί των πειρατών 5.5/10

Περιμένω γνώμες κι από άλλους καθώς κι συζήτηση/απόψεις/διαφωνίες/συμβουλές...

Ευχαριστώ

• Καλημερα παιδια, καλο Ξημέρωμα..
      Θελω επειγόντως να πιω κατι να ξεχαστω.. πληρώνω όσο οσο.. με πιασαν τα διολια μου παλι βραδιατικα..
      Παπάς εδώ, παπάς εκεί. Που είναι ο παπάς;;
    • vampire87 wrote:

Περιμένω γνώμες κι από άλλους καθώς κι συζήτηση/απόψεις/διαφωνίες/συμβουλές...
      Aπό αυτά που λες τα έχω παίξει σχεδόν όλα, σε καποιες βαθμολογίες συμφωνούμε, σε άλλες διαφωνούμε, αλλά γούστα είναι αυτά.

Για αυτό που ρώτησες :
      Bang -> 8/10 θα έλεγα, είναι παιχνίδι που μπορείς να παίξεις ξανά και ξανά ακόμα και την ίδια μέρα (κρατάει κανα μισάωρο κάθε παιχνίδι περίπου, ίσως και λίγο παραπάνω) είναι συνδυασμός Avalon (από την άποψη ότι πρέπει να ανακαλύψεις στοιχεία για την ομάδα που είναι οι αντίπαλοι σου ) και κυνηγοί της νύχτας (από την άποψη ότι έχεις όπλα που σου ανεβάζουν τη ζημιά, άμυνες και μπορείς να βαράς αντιπάλους σου μειώνοντας τους τη ζωή)

Game of thrones -> δεν λεω αυτο που γραφεις, αυτό που λεω για χρονοβορο και περίπλοκο είναι με ταμπλο, παρα πολλα ειδη πιονιων και καρτων. Εν δυναμει αυτό μπορεί να φτάσει και 10/10 αλλά θελει να παιζεις με χρονομετρο για να μην σε παρει ωρες και να παιξεις μερικες φορες για να παρεις το κολάι. Για το μέσο χρήστη είναι 4/10 δυστυχώς.
    • extremepatata wrote:

Θελω επειγόντως να πιω κατι να ξεχαστω.. πληρώνω όσο οσο..
      Πάλι κοιμούνται όρθιες οι γκαρσόνες...
      Ορίστε πάρε 2 μπυρόνια :beer: :beer: που τα έχω κι εύκολα και άντε εις ΥΓΕΙΑΝ... τσιν τσιν!

extremepatata wrote:

με πιασαν τα διολια μου παλι βραδιατικα..
      ή κάποιος/α GM σε εκνεύρισε :chinese: ... ή κάποιος "ξένος" σου έσπασε το πασχαλινό αυγουλάκι σου.. δεν εξηγείται αλλιώς :P !

jimaras777 wrote:

Aπό αυτά που λες τα έχω παίξει σχεδόν όλα, σε καποιες βαθμολογίες συμφωνούμε, σε άλλες διαφωνούμε, αλλά γούστα είναι αυτά.
      Θα ήθελα να μου πείτε κι εσείς τις βαθμολογίες σας για κάποια που έχετε παίξει ή που γνωρίζετε και αντιδιαστέλλονται με τα δικά μου κριτήρια για να καταλάβω κι εγώ τα κοινά μας ενδιαφέροντα, έτσι θα είναι πιο easy να καταλάβω αν κάτι που θα μου προτείνετε είναι του γούστου μου. Βασικά, αν κάτι μου λείπει είναι ένα ΚΑΛΟ συνεργατικό παιχνίδι...που να μπορώ να το παίζω συχνά με 4+ άτομα αλλά να μην απαιτεί ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ ώρες. Μέχρι 1,5-2 ωρίτσες το πολύ είναι καλά νομίζω.

jimaras777 wrote:

Game of thrones -> δεν λεω αυτο που γραφεις, αυτό που λεω για χρονοβορο και περίπλοκο είναι με ταμπλο, παρα πολλα ειδη πιονιων και καρτων. Εν δυναμει αυτό μπορεί να φτάσει και 10/10 αλλά θελει να παιζεις με χρονομετρο για να μην σε παρει ωρες και να παιξεις μερικες φορες για να παρεις το κολάι. Για το μέσο χρήστη είναι 4/10 δυστυχώς.
      αν είναι τόσο χρονοβόρο, μάλλον απορρίπτεται :(

Όπως κι αν έχει ευχαριστώ πολύ... κι αν θυμηθείς κανένα άλλο εδώ είμαστε. :thumbup: