οδηγος για sura οπλουργιας

  • λοιπόν μετά από πάρα πολλά μηνύματα που μου έχετε στείλει και από το πόσο διαφορετικά στημένος είναι ο ένας με τον άλλο sura αποφάσισα να προσπαθήσω να κάνω έναν οδηγό .
    Έχουμε και λέμε ο χαρακτήρας μας είναι ο ποιο πολύπλοκος στο παιχνίδι και για αυτόν τον λόγο βλέπετε η και ρωτάτε μεγάλα λεβελ και σας λένε ο κάθε ένας τα δικά του και λογικά έχετε λίγο μπερδευτεί .
    οι λόγοι είναι πολλοί ας τους αναλύσουμε ένα ένα
    1ον έχουμε 6 σκιλ όποτε έχουμε περισσότερες επιλογές άλλα και δειλίματα
    2ον έχουμε σκιλ τα οποία έχουνε όλοι οι άλλοι χαρακτήρες άλλα είναι ποιο αδύναμα σε εμάς .
    αυτά είναι τα βασικά και περνάμε στο στήσιμο .
    1ον μπορείς να κάνεις έναν sura πολύ κάλο στο εξπάρισμα
    2ον πολύ κάλο στις μονομαχίες
    3ον λίγο και από τα δυο
    έχουμε και λέμε αν κάνεις κάλο στο εξπαρισμα δεν είναι καλός στις μονομαχίες αν κάνεις καλό στις μονομαχίες δεν είναι καλός στο εξπαρισμα και αν κάνεις μια μέση λύση τότε είσαι μια μέση λύση ..
    εγώ θεα επικεντρωθώ σε ένα στήσιμο για ξπ το οποίο έχει και κάτι άλλο είναι πολύ καλός και στους πολέμους κάτι το οποίο πολλοί δεν το δίνουνε σημασία άλλα είναι πολύ ποιο σοβαρό από το πβπ .
    έχουμε και λέμε τι δυνατότητες κάνουμε μάστερ πρώτα ?????
    1ο μάστερ επάρατη λεπίδα
    2ο μάστερ ανάσα δράκου
    3ο μάστερ επάρατη πανοπλία
    όπως βλέπετε κάναμε 3 μάστερ 2 επιθετικά και 1 αμυντικό εδώ είμαστε 52 λεβελ και έχουμε πάρει 144 πόντους για να μοιράσουμε
    πως πρεπει να τα εχουμε μοιρασει ,
    vit 50
    int 90
    str 04
    τώρα πρέπει να σκεφτούμε τι θα ανεβάσουμε ????
    εγώ έκανα 4ο μάστερ τον φόβο
    οι πολλοί όμως κάνουνε το δάχτυλο το οποίο είναι και το ποιο δυνατό σκιλ
    εδώ προτείνω να πάτε τον φόβο στο 4-5
    και μετά να βάζετε στο δάχτυλο ώστε να πάει και αυτός μάστερ
    συνεχίζουμε με το μοίρασμα των πόντων εδώ τι κάνουμε εφ όσον είμαστε στημένοι για ξπ δεν τερματίζουμε το vit άλλα το πάμε μέχρι 60
    και μετά βάζουμε όλα στο str ( παράξενο και όμως είναι καλύτερα )
    αν έχουνε πάει όλα καλά είμαστε 73 λεβελ και έχουμε
    vit 60
    int 90
    str 27
    ( προσοχή μετράω αυτά που βάζω και όχι και αυτά που έχει από την αρχή όποτε μπορεί να βρείτε μερικά λάθη )
    γράψτε κάποια σχόλια και αύριο μεθαύριο συνεχίζουμε με το τι πρέπει να φοράμε ..

  • επιτελους ενας καλος οδιγος για σουρα......χιλια ΤΗΧ......με βοιθας πανω π ειμαι 29 λβλ!!(κ πρεπει να κανω καποιες αλλαγουλες :P )
    ΤΗΧ κ παλι!!!!! :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

    Edited once, last by Cerise ().

  • εγω εκτος απο τον σουρα βμ μου εχω ενα οπλου :thumbup:
    προτο μαστερ του εκανα επαρατη λεπιδα ανεβαζω 2 ιντ 1 βιτ

  • και τώρα να συνεχίσουμε με τα item που πρέπει να έχει ένας sura
    και εδώ τα πράγματα δεν είναι τόσο εύκολα όπως στους πολεμιστές
    το μπόνους που μας δίνει δύναμη στα σκιλ μας είναι η ευφυΐα ενα bonus το οποίο το μοιραζόμαστε με τους σαμάνους
    μπορούμε να το έχουμε
    1ον στην ασπίδα εως 12
    2ον στο όπλο έως 12 και εδώ .
    3ον στα σκουλαρίκια σαν πάγιο bonus και όχι σαν extra bonus που είναι στην ασπίδα και στο όπλο μας
    αυτά είναι τα χρυσά σκουλαρίκια τα λευκόχρυσα και τα ουράνιων δακρύων
    και 4ον στο περιδέραια μαργαριταριών
    αυτά είναι τα αντικείμενα που μας δίνουνε δύναμη στα σκιλ μας .
    πολλοί προτιμούν να έχουνε άλλα αντικείμενα και αυτά είναι τις περισσότερες φόρες αντικείμενα που σου δίνουνε hp
    εβένινα σκουλαρίκια , ασημένιο βραχιόλι , λευκόχρυσο βραχιόλι και διάφορα άλλα που έχουνε hp
    ένα καλό είναι οτι αν φορτώσεις τα σκιλ σου με κάποια ευφυΐα μετά η δύναμη που αποκτούμε μένει άσχετα με το ότι αλλάζεις ιτεμ
    πχ φορτώνεις την πανοπλία σου φορώντας τα λευκόχρυσο σκουλαρίκια σου και μετά τα βγάζεις και φοράς τα εβένινα δεν χάνεις την άμυνα που πήρες ..
    καλό είναι να τα έχεις όλα από δυο φορές εγώ εχω
    εβένινα σκουλαρίκια +9 3 θύρες 4 μπόνους
    σκουλαρίκια
    ουράνιων δακρύων +7 3 θύρες γεμάτες και 2 μπόνους ( εδώ σε εμένα είναι
    άχρηστο να βάλω μπόνους τα έχω μόνο για να φορτώνω τα σκιλ και τίποτα
    άλλο )
    περιδέραιο ουράνιων δακρύων +6 800hp και 5 κρίσιμο κλπ χωρίς θήρες
    μαργαριταρένιο περιδέραιο +6 3 θύρες ( και με αυτό φορτώνω σκιλ )
    λευκόχρυσο βραχιόλι +9 3 θύρες φουλ μπόνους
    και κρυσταλλένιο βραχιόλι +7 σκέτο ...
    εδώ έχουμε ένα άλλο θέμα
    πολλοί θέλουνε να έχουνε όσο το δυνατόν περισσότερο hp για να αντέχουν αυτό είναι σωστό αλλά όχι πάντα κατά την άποψή μου
    σε εξπαρισμα και σε πολέμους που βάζεις ποτς καλύτερο είναι η αναγέννηση hp
    στην αρχή που έκανα τον οδηγό αυτό εγραψα οτι ( εχουμε οτι και οι αλλοι αλλα μειωμενα τα σκιλ μας )εν μερη ειναι σωστο
    αλλα
    επαρατη λεπιδα ειναι πολυ ποιο αδυναμη απο την αυρα του πολεμηστη ΑΛΛΑ εχει και ( η ζημια θα αποροφηθει απο το hp)
    παρα πολυ σημαντικό μπονους ειδηκα αν εξπαρεις απο το αλογο
    οπως
    επισις η επαρατη πανοπλια σου δινει αμυνα σαν τον πολεμηστη πνευματος
    οχιι τοση οση σε αυτον ΑΛΛΑ σου δινει και πηθανοτητα φυσηκης επιθεσης (
    αντανακλαση ) παρα πολυ καλο σκιλ σκευτειται οτι οι σαμμανοι δρακου το
    εχουνε μονο του ως σκιλ ( μακαρι να λειτουργουσε κιολας οσο θα επρεπε
    καλα θα ητανε )
    γραψτε αν θελετε κανενα σχολιο και αυριο μεθαυριο συνεχηζουμε

  • ρε :x: isixe :x: εσυ επρεπε να γραφεις πιο λιγα λογια , αυτο το λεει και το ονομα σου :haha:




    2η προειδοποίηση - Anelia

  • πολυ καλο ποστ φιλε αλλα εχω μια ερωτηση..η επαρατη λεπιδα ποση αποροφηση hp εχει στο Μ1 και ποσι στο G1? θα εκτιμουσα αν μου ελεγες.. :thumbsup:

  • στο μ1 πρέπει να έχει 4 η 5% δεν θυμάμαι πάει πολύς καιρός που το είχα αλλά στο G1 δίνει 8 % και στο G5 9%

    Edited once, last by Cerise ().

  • α οκ αλλα ειπες πριν στα ποστ οτι ο συρα οπλουργιας οταν χτησιμοποιει την επαρατη δεν χρησιμοποιει πολυ συχνα ποτς..αλλα 5% αποροφηση σαν λιγο δεν ειναι για να μην χρσιμοποιει ποτς τοσο συχνα..? ?(

  • ναι λίγο είναι άλλα εγώ έχω 10% σε βραχιόλι και 5 % σε πανοπλία και 9% στην λεπίδα . Άλλα και το 5 % είναι πολύ κάλο αν κάνεις 100 dmg παίρνεις πίσω 5 hp λίγο είναι ???? κάνεις οικονομία

  • Φιλε μ Μαλω εσυ θα με σωσεις :) εχω εναν Συρα 42 λβλ οπλουργιας και εχω μπει σε πειραζμο τι να κανω 3ο μαστερ ανασα ι φοβο..ιδι εχω μ5 λεπιδα και μ2 πανοπλια....εγω θελω ο πεχτης μ να ειναι καλος στο ΧΠ και μετριος στιν μονομαχια αν μπωρης να με βοηθισης θα το εκτιμουσα περιμενω απαντισι....α και κσεχασα ΧΠ σκοπευω να βαραω μονο απο αλογο περιμενω :)

  • αν κανεις ξπ απο το αλογο χρειαζεσαι λεπιδα πανοπλια και φοβο αλλα στα τερατα που θα χρειαστει να τα τρως κατο απο το αλογο θα εχεις προβλημα και τα 4 μαστερ που κανουνε οι ποιιο πολοι ειναι λεπιδα πανοπλια ανασα και δαχτυλο και μετα φοβο ( καλα μηλαω για επανω απο 70 λρβρλ )

  • :S Φοβος Ειναι Για Εξπ Ι Για pvp???

  • ΜΙΑ ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΊΑ
    ΚΑΘΕ πέμπτη μετά από την καθιερωμένη συντήρηση έχει και διαφορετική συμπεριφορά ( σχεδόν )

  • εγω ομος θελω να βαραω μονο απο αλογο και για αφτο μιλισαμε μαζι και αλακσα γνωμη....θα κανω 3ο μαστερ φοβο γτ απο οτι ιδα χθες....δουλευη και σε PVP 3ο μαστερ αμα ισχη οτι δουλευη ο φοβος θα κανς επιθεση δαχτυλου για PVP ι ανασα...βλεπουμε....αλλα σε αφτα τα LVL π ειμαι δεν μπωρο να ξπ πολυ καλα απο αλογο γτ δεν εχω οσο dmg θελω για αφτο αποφασισα να βαζο ανασα οσ τα 55 και μετα μιδενιζο τιν ανασα και βαζο τον φοβο...για τον λογο οτι ιδα ο φοβος πρειν παει Μαστερ δεν δινι και πολυ % επιπτοσις ελπιζο να μ βγει σε καλο παντος...


    α και οπιος μπωρη ασ μ πει με σιγουρια οτι δουλευη ο φοβος σε PVP εγω το δοκιμασα και δουλευη ..μακαρι να ειναι ετσι θα σοθουμε :)

  • Αυτο που ειπε ο Ισυχος πονεμενη ιστορια την μια λειτουργει την αλλη οχι , την αλλη λειτουργει διαφορετικα δηλαδη τα πραγματα ειναι τραγικα .....

  • ΕΓΩ ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ.. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣΤΕΡ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΕΠΙΘΕΣΗ ΔΑΚΤΥΛΟΥ Η Η ΑΝΑΣΑ ΔΡΑΚΟΥ
    .ΔΕΥΤΕΡΟ Η ΕΠΑΡΑΤΗ ΛΕΠΙΔΑ
    ΤΡΙΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΑΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ
    ΚΑΙ ΤΕΤΑΡΤΟ Η ΠΑΝΟΠΛΙΑ.
    Η ΣΕΙΡΑ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΑΡΑΤΗ ΛΕΠΙΔΑ.
    ΑΝ ΤΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΜΠΛΕ ΦΙΛΤΡΑ.
    ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΖΟΡΙΣΤΕΙ ΠΟΛΥ
    ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΖΕΙ ΤΗΝ ΕΠΑΡΑΤΗ ΛΕΠΙΔΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙ XP.
    ΣΑΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΑΣΤΕΡ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ
    ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΑΡΚΕΤΗ ΕΦΥΙΑ.

  • οντος Elros :P το κσαναδοκιμασα και παλι δεν δουλευη...οποτε παλι αλαζο σχεδια αντε να δο που θα καταλικσο ελεος ...τωρα ειπα να κανω 3ο ανασα δρακου μετα ανεβαζο οσ τα 71 επιθεση δαχτυλου ....δλδ οσ τιν στιγμι π θα εχω 4ο μαστερ μωλις παω 71 μιδενιζο επιθεση δαχτυλου και βαζω φοβο μαστερ..γτ οπος ειπαμε παω για ΧΠ :D
    αποφασισα στα 71 γτ πειστευω τοτε θα εχω DMG απο αλογο δεν θα χρειαζετε να κανω skills αντε να δο ποτε θα καταλικσο 1000 φορεσ εχω αλακσι γνωμη

    Edited once, last by Cerise ().

  • ναι εγω πρωτο μαστερ εκανα την ανασα δρακου οχι ομως για τον λογο που λες εσυ αλλα γιατι με βοηθαγε να τα σκοτωνω γρηγορα και ακομα φυσικα δεν εκανα dmg απο αλογο .