ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΠΑΡΑΤΑΜΕ ΤΟ GAME

  • Οδηγός για το πως παρατάμε αυτό το ας πούμε Game




    Μετά από απαίτηση (ή όχι) πολλών τηλεθεατών σας παραθέτω τον πιο χρήσιμο οδηγό του υποτιθέμενου παιχνιδιού που προσπαθούμε να παίξουμε ανεπιτυχώς τόσα χρόνια (προσωπικά το μόνο που έχω καταφέρει είναι να το ταΐσω, να το παίξω δεν κατάφερα ακόμη ......).

    Πάμε λοιπόν ,

    Θέλω να παρατήσω το game αλλά δεν τα καταφέρνω και όλο κάτι με σταματάει, ή το παρατάω για λίγο και το ξαναρχίζω, τι να κάνω :

    1. Κάνω ότι κάνω και με την αδελφή Κύπρο δηλαδή "ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ" !!! Δεν ξεχνώ τις paysafe χωρίς αντίκρισμα που πέταξα εδώ μέσα. Δεν ξεχνώ? τα κολλήματα χωρίς λόγο και αιτία


    πάνω στο gamaplay. Δεν ξεχνώ? τις συνεχόμενες αποσυνδέσεις όταν έχει κόσμο στο server. Δεν ξεχνώ ?ότι όλα εδώ μέσα είναι τυχαία, μόνο που η τύχη ευνοεί πάντα την μαμά


    εταιρία. Δεν ξεχνώ? το ότι όσο περνάει ο καιρός το pay to win γίνεται και ισχυρότερο. Δεν ξεχνώ το ότι έχει ερημώσει το κίτρινο και το κόκκινο βασίλειο. ?Δεν ξεχνώ ότι ενώ τα


    botakia με τα hack κόβουν βόλτες παντού από την μαμά εταιρία κάνουν ban account άσχετα και αθώα. Δεν ξεχνώ το ότι κλειστές συντεχνίες πλουτίζουν πουλώντας items και


    yang με ευρώ και ότι οι τιμές ανεβαίνουν συνέχεια αναίτια. Δεν ξεχνώ ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει σοβαρό event χωρίς να κολλάει ο τόπος. Δεν ξεχνώ ότι είναι άδικο

    να μπορεί ο Σαμάνος να κάνει buff εκτός ομάδας αλλά είναι δίκαιο να πέφτει 105 lv παίχτης από 55 lv. Δεν ξεχνώ το ότι το μεγαλύτερο ψέμα εδώ μέσα είναι ότι είναι ένα

    FREE GAME και πρέπει να αποδέχομαι τα όσα μου λένε γιατί υπεύθυνα είναι τα Γερμανικά δικαστήρια και δεν μπορώ να κάνω ούτε μήνυση. Δεν ξεχνώ το ότι ΕΙΜΑΙ


    ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΟΝ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ, ΘΕΛΩ ΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΩ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟ


    ΤΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑ ΠΟΥ ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ !!!!?


    2. Βρίσκω Γκόμενα, αν είμαι γυναίκα βρίσκω γκόμενο, αν είμαι gay βρίσκω κάποιον που να θέλει συμβόλαιο συμβίωσης , αν έχω ήδη γκόμενα/ο βρίσκω και άλλη/ον.


    3. Βρίσκω σοβαρότερα ενδιαφέροντα να περάσω την ώρα μου (και φυσικά πιο οικονομικά) όπως : να ταχτοποιήσω τις κάλτσες μου ή τα σώβρακα μου, να μετρήσω πόσες θηλές


    έχει ένα πλοκάμι χταποδιού, να κοιτάζω με τις ώρες πως πλέκει η γιαγιά μου,,, Όλα τα προηγούμενα είναι πιο ενδιαφέροντα από το gameplay εδώ μέσα.

    4. Αν νομίζεται ότι τα κατά λάθος ban είναι μακριά από εσάς να ρωτήσεται όλους αυτούς που το φάγανε "κατά λάθος" το τελευταίο μήνα να σας πουν πως νιώθουν.


    5. Δεν ξεχνώ το ότι είναι το μοναδικό παιχνίδι στο κόσμο που έχει φόρο σε οτιδήποτε έχει σχέση με αγορά-πώληση (π.χ. Γενικό κατάστημα, Μαγαζάκια).

    Φόρο σε ελεύθερο (free) game...Φόρο, το λέω και γελάω μόνος μου...


    6. Δεν ξεχνώ το ότι είναι το μοναδικό παιχνίδι στο κόσμο που όταν κάνει συντήρηση σε προτρέπει να κάνεις αποσύνδεση 1 ώρα πριν για να μην

    χάσεις items...Γελάει κάθε παρδαλή αρκούδα....


    7. Δεν ξεχνώ το ότι κάθε φόρα που ανοίγει ο Server από συντήρηση τρέμει το φιλοκάρδυ μας : θα είναι τα items μου μέσα; Θα κολλάει πάλι ο τόπος;

    Θα έχω φάει Ban; Θα μπορώ να συνδεθώ; Θα με πετάει πάλι συνέχεια όξω; Θα έχουν γίνει πάλι τα ζοάκια 10 φορές πιο δυνατά κατά λάθος;

    Θα έχει μειωθεί πάλι το drop;


    Αυτά πιστεύω να σας βοήθησα...Ο καθένας ας σκεφτεί και ας πράξει...

  • Ποσες φορες το εχω παρατησει και ξανα ξεκινησει παλι...Και δυστυχως ολα γινονται ολο και χειροτερα.Καθε περσυ και καλυτερα.Οσο για τα μπαν που λες και εμενα με ανησυχισε πριν 2 μηνες περιπου που απο το πουθενα δεν μπορουσαν να μπω στο ποιο δυνατο μου λογαριασμο ενω απο τον 2ο με εβαζε και με εβαζε στο Τουρκικο....Ολα οσα εχουμε ριξει και ριχνουμε εννοειτε πως πανε στραφη και το γνωριζουμε αλλα να τρωνε/με Βαν ατομα που οντως δεν εχουμε κανει κατι παρανομο και να ξερεις πως οι κλικες βγαζουν μηνιατικο και κανεις δεν κανει τιποτα και τρως εσυ/εγω Βαν απο το πουθενα ειναι τραγελαφικο.

    Ουκ εν τω πολλώ το ευ, αλλ’ εν τω ευ το πολύ.

  • Δεν εχω 40 χιλιαδες IQ αλλα νομιζω οτι ο φορος μπηκε για να υπαρχει μια εξισορροπηση στα yang/won που κυκλοφορουν στο game. Επειδη αν προστιθενται καθε μερα 20 won σε yang απο τα meley, ειναι λογικο λογω πληθωρισμου κιολας να αυξανονται οι τιμες.


    Οσον αφορα το 2. , πιο ευκολα βρισκω δρακοδοντα+9 με 20 won αλλα τεσπα.


    Ο παραγοντας τυχη πραγματι ειναι πολυ ενοχλητικος (και αδικος) αλλα κανει το game να θελει περισσοτερο grind. Φανταστειτε να πηγαιναν ολα+9 με την πρωτη, να πετυχαιναν ολοι οι δρακολιθοι με την πρωτη κλπ. Σε 1 μηνα max θα ειμασταν ολοι full. Ενω τωρα, αυτοι που εχουν υπομονη ανεβαινουν. Οπως λεει και το σοφο βιβλιο ικανοτητων, "Αργά αλλά σταθερά. Χωρίς να σταματά."

    Προσωπικα εγώ τα εχω βρει καπως με τον παράγοντα τύχη. Λιγα παραπονα εχω απο το παιχνιδι, οπως οτι αργα ή γρηγορα κολλαει ολο το pc στο 3ο ή αν αφησεις shopaki ανοιχτο, ενω ειναι καινουριο pc και δεν κολλαει απο κανενα αλλο παιχνιδι. Μονο το metin2 το λυγιζει (με τα γραφικα που βλεπουμε ολοι, κλαις).

    Επισης με ενοχλει και το "lag" στο pvp, και δεν εννοω οτι κολλαει η οθονη, αλλα οτι πχ ερχεται καποιος με εφφιπη κανει ενας θεος ξερει ποσα skills και ενω εγω εχω αρχισει να τρεχω βλεπω τρεις τριψηφιους αριθμους και ψοφαω, αντι να βλεπω τον αντιπαλο να κανει καποιο skill για να μπορεσω πχ να το dodgarw. Ή τα knock backs που τρως ενω εχεις τον αλλον κατω. Ποσο πιο ομορφο παιχνιδι θα ηταν αν ηταν on point το reaction time, θα επαιζαν ρολο και τα mechanics και οχι μονο τα items.

    Παρόλα αυτα, η νοσταλγια που δημιουργει αυτο το παιχνιδι που το παιζω απο μικρος σε συνδυασμο με το οτι πλεον εχω καταφερει πολλα σε σχεση με παλια με κανουν να θελω να συνεχισω. Πραγματι θα εκανε καλο να παρατουσα το game, αλλα καλο πιστευω θα εκανε να μην ασχολιομασταν καν με παιχνιδια και να καναμε κατι εποικοδομητικο με την ζωη μας. Αλλα αφου παιζω που παιζω, το metin ειναι αυτο που με κραταει περισσοτερο απο τα αλλα. Μονο ενα ή δύο ή τρία καλά ban ισως με εκαναν να σταματησω.

  • Εντωμεταξύ μερικά bugs και προβλήματα ΌΝΤΩΣ υπάρχουν από την αρχή του παιχνιδιού, πολλά χρόνια πριν και ακόμα δεν τα έχουν διορθώσει . Αυτό και μόνο νομίζω λέει πολλά για την εταιρία....

  • Γενικά το παιχνίδι εχει μεγάλα θέματα αν και αυτό με κανει αυτόματος μαζοχιστή 8o απλός ένα πράγμα που με νευριάζει είναι ότι ποτέ του δεν είχε ένα πρόγραμμα π.χ κάθε 7 ημέρες τι θα μπαίνει στο Itemshop π.χ τρίτη ΔΝ Κυριακή πορκι κτλπ, ποτέ θα εχει δημοπρασία γιατί δεν έχουν όλη μέσα στην καρτα καμία 10.000 ευρώ για το παιχνίδι να ξέρει ο φτωχος ποτέ γινείτε η δημοπρασία να μπορεί να βάλει και αυτός 50-100 ευρώ...


    Μετα υπάρχει το πρόβλημα με τα οικόπεδα συντεχνίας αμα εχθές η Κυριά Yocosta δεν με έδινε την απάντηση δεν θα ήξερα ποτέ θα γίνει πώληση γης στους μπλε αν και ήταν λίγο αυστηρή :D:D μην την θυμώνετε της τρώνε άλλη της σφαίρες , με 3 πράγματα απλα γίνεται το παιχνίδι ποιο παιχνίδι......  

    "Voi che entrate qui, rinunciate a ogni speranza."



  • Είστε ο ορισμός για εμάς τους Νέους , στο προσοχή σε αυτό το παιχνίδι μην ρίχνεις πολλά λεφτά.

    Γενικά εχω πολλά παράπονα και ας είμαι νέος παίχτης.


    πολύ pay to win..αρκετά ενοχλητικό.

    καθόλου έως ΤΙΠΟΤΑ σε DROP χωρίς χρήση των ΔΝ (Πακετα)

    Υψηλές τιμές παιχνιδιού σε αντικείμενα ..

    το πιο σοβαρό ...

    ΚΑΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ .. ο τρόπος τους αστο...



    ποσό μάλλον που δεν υπάρχει κόσμος μέσα στο παιχνίδι..

    kh-2-final-mix-hd.jpg

  • Τι εννοείτε pay to win ;


    Ας κάνω μία πρόχειρη πράξη να σας βγάλω ψεύτες.


    Είσαι ένας άνθρωπος όπως εγώ πχ, που επειδή έχεις μία γεμάτη ζωή τύπου δουλειά, τον/την σύντροφο σου, φίλους και κοινωνική ζωή, βρίσκεις χρόνο για να παίζεις 1-2 ώρες την εβδομάδα. Άντε 4-5 αν δεν κάνεις κάτι την Κυριακή βρε αδερφέ..


    Θέλεις όμως να πας ατλαντίδα και εννοείται ότι για να βγάλεις yang για να αγοράσεις εξοπλισμό με bonus θέλεις περίπου 1 χρόνο παιχνιδιού με τις ώρες που βρίσκουμε εμείς οι μέσοι άνθρωποι.


    Λες, δεν αυτο.. Θα βάλω λεφτά να βάλω μόνος μου μπόνους.


    Ξεκινάς. Παίρνεις εβένινα σκουλαρίκια +9 που τα έφτιαξες εύκολα.


    Item shop : Ενίσχυση αντικειμένου (Το οικονομικό πακέτο 3+1) 299 δρακονομίσματα. Βέβαια όπως όλοι έχουμε δει από εμπειρία, για να βάλεις 4 μπόνους κάπου θα χαλάσεις μεταξύ των 6 έως 8-9 ενισχύσεις.. Οπότε βάζω άλλο ένα πακέτο 299 δρακονομίσματα. 598 στο σύνολο.


    Βόλος ευλογίας; Άστο. Εκεί είσαι παίκτης, έπαιξες στα φεγγαρόκουτα και μάζεψες. Μην σε βάλω να αγοράσεις τώρα 4-5-8 βόλους (Επειδή έχουν 10% πιθανότητα να πιάσουν ξέρω 'γω).


    Τσουπ. Να τα εβένινα με 5 μπόνους. Ναι αλλά τι μπόνους; 3% καμπάνας, 4% διάβολο, 6% διπλάσια κλπ.. Τι να τα κάνεις; Θες διάβολο ρε φίλε.. Θέλεις βέλους. Κάτι θες. Να μιλήσω για πιθανότητες στα μπόνους ; :D:D:D ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΕΠΙΕΙΚΗΣ και θα πω ότι θα πιάσουμε ονειρεμένα μπόνους με 8 μαγέματα... ΜΕ 8! .. Τώρα μην πεταχτείτε κάποιοι να μου πείτε ότι εσείς ρίξατε 25 και δεν έπιασε τίποτα.. Γιατί κι εγώ σε αυτούς ανήκω, αλλά θα με πουν ψεύτη.


    Πάμε λοιπόν. 8 μαγέματα - 177 + 177 = 354.


    354 + 598 από πριν = 952... 952 ΔΡΑΚΟΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΚΥΡΙΟΙ ΕΙΝΑΙ 40 ΕΥΡΩ ΠΕΡΙΠΟΥ. ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΝΕΤΟΣ ΚΑΙ ΡΙΞΕΙΣ 50ΑΡΙΚΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΞΤΡΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΠΙΑΝΕΙ ΠΑΤΩ ΠΑΝΤΟΥ ΜΕ 40 ΚΑΙ 50 ΕΥΡΩ ΠΑΛΕΥΟΥΝ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ 1 ΚΑΙ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΦΑΓΗΤΟΥ.


    ΚΑΙ ΘΕΣ 40ΑΡΙΑ ΚΑΙ 50ΑΡΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ ΓΙΑ ΓΑΝΤΙΑ ΚΛΕΦΤΗ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΤΙΜΗΘΕΙ ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ ΓΙΑ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙΑ ΚΑΙ ΚΟΥΣΤΟΥΜΙΑ ΚΑΙ ΕΝΔΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΖΩΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΙ


    ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙΣ ΚΑΘΕ ΠΙΣΤΑ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΑ ΜΠΟΝΟΥΣ Κ.Ο.Κ


    Οπότε ΠΟΙΟ pay to win ; ΠΟΙΟΣ ΤΑ ΛΕΕΙ ΑΥΤΑ ΝΑ ΤΟΝ ΜΑΛΩΣΩ ;;..


    Και μετά λες, μπααα.. άστο.. είναι πολλά.. θα φαρμάρω τελικά και θα αγοράσω έτοιμα τα αντικείμενα.. κορόιδο ειμαι να ρίχνω 40άρια και 50άρια ; και καταλαβαίνεις πως θα παιζεις 1 χρόνο + για να βγάλεις προσωρινά και εφήμερα αντικείμενα, γιατι μόλις τελειώσεις το εξπ θα πρέπει να αλλάξεις πίστα και ΠΑΛΙ θα πρέπει να μαγεύεις και να προσαρμόζεσαι ..


    ΜΗΝ ΑΝΑΡΩΤΙΕΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ που πάει ο κόσμος κάθε 3 και λίγο .. αυτό το παιχνίδι για να παίξεις ανθρώπινα από ένα σημείο και μετά θέλει άπειρη αφοσίωση χρόνου και πάρα μα πάρα πολλά λεφτά.


    και για να προλάβω και τους 2-3 που θα αρχίσουν τα "Άμα ξέρεις να παίζεις υπάρχουν πίστες που εχουν ανταμοιβές και δράκοι και δρακόλιθοι αν κάνεις ντρόππερς κλπ" , εγώ όπως και το 70% του κόσμου δεν ανήκουμε σε αυτούς τους 5-10 μεγάλους που έχουν κάνει τις μισές πίστες του παιχνιδιού δικές τους.. Εμείς ανήκουμε στις μικρομεσαίες ομάδες ανθρώπων, χωρίς άπλετο χρόνο για το παιχνίδι , σε μικρομεσαία επίπεδα και χωρίς εξοπλισμό ή παρέα για να προχωρήσουμε.. Κολλημένοι κάπου στα 80-90-100 λέβελ, χωρίς βλέψεις για ανώτερες πίστες ή οτιδήποτε..


    Ο μονόλογος ενός αγανακτισμένου.


    Όποιος αντέχει και συνεχίζει το παιχνίδι αυτό είναι τουλάχιστον ήρωας.

    ~ Η αλλαγή είναι βέβαιη, η πρόοδος όχι ~

    Metin2 ~ 2008 - 2021


    (^_^)

  • Συμφωνω απολυτα μαζι σου θελει παραπολυ χρονο να χαλασεις για μπορεσεις τα περισσοτερα να τα αγορασεις απο το να τα φτιαξεις.


    Προσωπικα οποτε εχω προσπαθησει να μαγεψω και δεν ψαχνω 1 ή 2 στανταρ μπονους δλδ μπορει να θελω για 2 πιστες ή πβπ και ποτε παρολο που ψαχνω 3 διαφορετικα στανταρ μπονους δεν εχω ουτε 1 στα 80 μαγεματα να ποιασω αυτο που θελω ή εστω κοντα σε αυτο που θελω.Ενα θα πω 85 μαγεματα σε ποιζον ειχα ριξει πριν χρονια και εποιανε απο -12% μεση εως 17% στα 50 + μαγεματα που εριξα εν τελη καπου στα 85 μαγεματα το αφησα και το σελαρα αλλα απο το σπασιμο και μονο πατουσα για να δω ποσο θα πηγαινε η ληστεια απο το παιχνιδι.Οταν ειχα πολυ χρονο επαιζα αβερτα να μαζεψω γον πλεον δεν εχω τοσο χρονο αλλα μονο αγοραζω ετοιμα που ειναι πανακριβα μεν αλλα δεν χρειαζεται να χαλαω τα λεφτα μου εντελως αδικα..θα πω και ενα ακομα σε ενα λογαριασμο χρειαστηκα 50 πορκι να ανοιξω για να πετυχω 1 και στο αλλο μου λογαρισμο που ειναι και ο μαιν μου ανοιξα 90 κουτια μεχρι να μου δωσει οποτε 1000 φορες να τα αγορασω απο σοπακι παρα απο το IS πεφτει τρομερο δουλεμα και κλεψιμο απο το παιχνιδι οταν εχω μιλησει και με GM για το προβλημα που εχω με τους ατυχους λογαριασμους μου και αν γινετε κατι να διωρθωθει το προβλημα μου λενε δεν υπαρχει αυτο που λεω και ολα ειναι θεμα πιθανοτητων....Γιαυτο βεβαια γνωριζω παιδια που με 10 μαγεματα εχουν ποιασει ποισον 45%+ εχουν ποιασει σε ζωδιακα 45%+ με 7 μαγεματα και γενικοτερα μεσο ορο οτι πατανε εχουν 15 μαγεματα για κατι καλο αντε πες μου εμενα τωρα πως οι δικοι μου λογαριασμοι δεν εχουν θεμα....


    Παντος ηταν καταπληκτικο και το σημερινο δεν ειναι η πρωτη φορα αλλωστε που ξυπναω και βλεπω συντηρηση και ενημερωση εγινε εννοειτε last minute!!

    Ουκ εν τω πολλώ το ευ, αλλ’ εν τω ευ το πολύ.