Μερικές ιδέες.

  • Καλησπέρα.


    Καταρχήν να πω πως οι ιδέες αυτές έχουν ως βάση να παρακινήσουν καινούριους παίκτες, να δώσουν ποιότητα παιχνιδιού σε όλο το εύρος των level των παικτών και να παρακινήσουν τον κόσμο να κάνει κι άλλα πράγματα εκτός από δρακόλιθους μέρα - νύχτα.


    Επίσης ξέρω ότι θα ήταν τέλειο να πετάξω ιδέες τύπου "Βάλτε κι άλλους ορόφους στον δαιμονικό" αλλά δεν θα λέω ιδές που απαιτούν λεφτά και χρόνο από την εταιρία, γιατί ξέρω οτι ΔΕΝ θα γίνουν ποτέ.. Οπότε θα λέω ιδέες που όντως μπορούν να γίνουν με μικροαλλαγές..


    Ιδέα πρώτη.


    Κάποια αντικείμενα είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ξεπερασμένα και θα έπρεπε ίσως να αποκτήσουν καινούρια μπόνους.


    Λίθος της μαγείας +0-1-2-3-4. Εντάξει, ίσως το 2008 με τις τότε προδιαγραφές να είχε λίγο λογική ( ; ) αλλά πλέον δεν έχει. Θα μπορούσε να προστεθεί κάποιο νέο μπόνους Ή έστω αντί να δίνει φλατ 100 μάνα, ας δίνει μάνα με ποσοστά. Πχ 2% ο +1 και 8% ο +4. Τουλάχιστον σαν ποσοστιαίο μπόνους που θα συνδυάζεται με διάφορα πράγματα, ίσως να γίνει πλέον μία επιλογή για κάποιους.


    Δαχτυλίδι της lucy. Εντάξει παιδιά, θα το πω απλά. Ψυχικό δέσιμο. Κάντε το να δίνει κάτι διαφορετικό, μήπως παρακινήσουμε κανέναν να ψαρέψει.


    Δάκρυ της θεάς. (Γελάω απλά, δεν το σχολιάζω)


    Κομμάτι πέτρας. Ας γράψω την περιγραφή του. "Λόγω του μικρού μεγέθους μπορεί να μεταφερθεί πολύ καλά. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί με πολλούς διαφορετικούς τρόπους." ΠΟΥ; ΠΟΥ; Ή αξιοποιήστε το ή σβήστε το, μηδέν λογική ύπαρξης.


    Νομίζω πως υπάρχουν κι άλλα αντικείμενα αντίστοιχου επιπέδου που χρήζουν αλλαγής, μπορεί ο καθένας να προτείνει κάτι.


    Επόμενη ιδέα.


    Βάλτε σαν drop 1 cor draconis ανάμεσα στα χιλιάδες πράγματα που δίνουν τα κουτιά boss από 90 και ΚΑΤΩ.


    Κάντε τους νέους παίκτες να κυνηγήσουν boss. Αρχηγός ορκ, αράχνη, χελώνα, 9 ουρές, τίγρης, Φέλαν, Θάνατος, Αζραήλ .. Τόσα boss .. Τόσα boss που κανείς δεν κυνηγάει γιατί δεν αξίζει.. Τσάμπα που υπάρχουν. Κάντε τον κόσμο να τα κυνηγήσει. Κάντε τους μικρούς παίκτες να χαίρονται το παιχνίδι.. ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΘΕΛΕΙ Η ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΚΑΙ Η ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕ ΝΕΟΥΣ ΠΑΙΚΤΕΣ...


    Ένα κουτί από αρχηγό ορκ έχει πιθανότητα να δώσει 14 διάφορα αντικείμενα, 10 πανοπλίες, 14 όπλα, 3 παρελκόμενα, 4 διαφορετικά ποσοστά γιανγκ και 4 διαφορετικά ποσοστά εξπ.. ΣΥΝΟΛΟ 49 διαφορετικά πράγματα.. και να βάλετε 1 cor να βγαίνει, θα έχει πιθανότητα 1 στα 50 .. 2% πιθανότητα, το παιχνίδι δεν θα χαλάσει και ο κόσμος θα έχει κίνητρα να κάνει και κάτι διαφορετικό πέρα από Θραύσματα δρακόλιθου μέρα - νύχτα.


    Βάλτε στα κουτιά του Αζραήλ να έχει ΚΑΤΙ χρήσιμο, για να αρχίσουν οι μικρομεσαίοι παίκτες να θέλουν να φάνε τον θάνατο και να μπουν αζραήλ.. Πραγματικά δεν δίνει ΤΙΠΟΤΑ αξιόλογο.. Αν υπήρχε ποσοστό για το πόσες φορές γίνεται το dudgeon του αζραήλ ή του θανάτου μέσα σε ένα μήνα, παίζει να βλέπαμε κανέναν αριθμό "1" ή "2" κι αυτό γιατί κάποιος βαριόταν και είπε να το κάνει..


    Ξεκλειδώστε επιτέλους το άλογο να πάει μέχρι 31 όπως λέει η περιγραφή. 1ον θα μπορούσε να δώσει ωραία μπόνους κυρίως για τους μικρομεσαίους παίκτες. Δεύτερον θα μπορούσε να θέλει ειδικά μετάλλια αλόγου Ή για να μην "Φτιάχνει" νέα αντικείμενα η εταιρία και την βάζω σε έξοδα, να θέλει μεγάλες ποσότητες, πχ 10 μετάλλια το κάθε επίπεδο. Δηλαδή από 21 έως 31 να θες και 100 μετάλλια.. Να μπει κόσμος να φαρμάρει μαϊμούδες, μικροί παίκτες να βρουν κίνητρο. (Μην πείτε ότι δεν πάει 31 το άλογο.. Στην περιγραφή έτσι λέει 10 χρόνια. Απλά δεν είναι ξεκλειδωμένο. Είναι όπως μια ζωή λέγαμε "Τι κάνει η αντίσταση στην αστραπή;" Γιατί υπήρχε σαν μπόνους και ΤΣΟΥΠ έσκασε η ατλαντίδα. Υπήρχαν μπόνους ενεργά, ενώ δεν είχα ξεκλειδωθεί οι πίστες τους για χρόνια.. Άρα και με το άλογο κάτι αντίστοιχο έγινε.


    Δημιουργήστε Μερικά pvm quests για παίκτες που τους αρέσει το solo play. Να είναι αποστολές ΠΟΛΥ δύσκολες, όπως ήταν κάποτε οι 5.000 μύτες βέλους ας πούμε, που να μπορούν να βγουν από έναν παίκτη και ας έχει ως ανταμοιβή για τον πολύ κόπο, κάτι εξίσου καλό...

    ~ Η αλλαγή είναι βέβαιη, η πρόοδος όχι ~

    Metin2 ~ 2008 - 2021


    (^_^)

  • Ωραία το έθεσες! Υποστηρίζω τις προτάσεις σας.:):thumbsup:

    "Whether you believe you can do a thing or not, you are right."

  • Θα συμφωνήσω με όλα τα παραπάνω που ανέφερε ο Sergio! Και μπράβο του γιατί δεν είναι το πρώτο του post με σχετικά θέματα!


    Θα ξεκινήσω με το άλογο το οποίο μετά από 13 χρόνια (!!!) είναι κλειδωμένο στο Lv21 (!!!) ενώ η περιγραφή αναφέρει ως ανώτατο επίπεδο το 30 (δηλαδή κάποια στιγμή θα πρέπει να κάνουμε ενημέρωση το game και να χτυπάμε αβέρτα για να το κάνουμε max :P )!


    Αντί η εταιρία να βάζει καινούργια πράγματα (από maps, bosses, τέρατα μέχρι και αντικείμενα) ας ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ (και το υπογραμμίζω) να διορθώσει οτιδήποτε σε bug, αποστολές και δυσκολίες αυτών (σε λογικά πλαίσια μιλάμε πάντα), περιγραφές, καταστάσεις, respawn rate (όλα αυτά να περάσουν και στο wiki όμως... δεν γίνεται να τα ανακαλύπτουμε μόνοι μας)! Για παράδειγμα ο "ΑΡΧΗΓΟΣ ΟΡΚ": τι σας πείραζε γύρω από το κέντρο του Ναού???


    Επίσης... δώστε στον λαό event! Εξόρυξη??? Φεγγαρόκουτα??? DT Run με τους GM??? (προσωπικά θα ήθελα να μπορούμε να έχουμε επαφή με τους διαχειριστές και να μπορούμε να ξεχνιόμαστε και εμείς και αυτοί, γιατί και εσείς [GM] λογικά δεν το κάνετε ως δουλειά) Θα αφήσω την λέξη-κλειδί INTERACTION!!! Παρακαλώ, όσο μπορείτε, είτε παίκτες είτε διαχειριστές να το έχετε αυτό!!! Και ειδικά με τους νέους παίκτες! Το θεωρώ ΣΗ ΜΑ ΝΤΙ ΚΟ!!!


    Αφήσαμε τους πολέμους συντεχνιών!!! Που είναι εκείνα τα πρώτα χρόνια που γινόταν χαμός??? Όλοι εκεί... με Skype ανοιχτά, τα PC να lagάρουν και να φοβάσαι μην σε πετάξει... δώστε κίνητρα να βλέπουμε και λίγο θέαμα! Κάντε κάτι σαν τουρνουά! Αλλά και πάλι βοηθήστε ΝΕΟΥΣ παίκτες!


    Όπως είπε και ο Sergio, δώστε κίνητρα για τους νέους να κυνηγούν και Bossάκια! Αφήστε τους να farmάρουν, δώστε ιδέες να γουστάρουν, να συνεχίσουν! Το ίδιο και με την αποστολή με τις μύτες βέλους! Δώστε κάτι αντίστοιχο!


    Τέλος, θέλω να παρακινήσω τους διαχειριστές:

    1) Απαντάτε ΠΑΝΤΑ σε τέτοια threads! Κάντε τα ένα forward to στα κεντρικά (δεν ξέρω πως τα κάνετε αυτά αλλά αν μπορείτε ΚΑΝΤΕ ΤΟ παρακαλούμε)!

    2) INTERACT με τους παίκτες όλων των επιπέδων! Όχι μόνο με 100άρια+! Πιάστε κουβέντα και στο !chat, κάντε DT Runs, οτιδήποτε! Θέλω να πιστεύω πως όλοι θα το εκτιμήσουν και θα το ευχαριστηθούν!


    Αυτά ρε παιδιά... sorry for the long post but I had to... sorry για την ταλαιπώρια και εύχομαι να είστε όλοι καλά!


    Μητς ιζ χίαρ... αμ γκουντ... όβερ!

    You can't force people to respect you, but you can refuse to tolerate their disrespect! :beer:

  • Θα ξεκινήσω με το άλογο το οποίο μετά από 13 χρόνια (!!!) είναι κλειδωμένο στο Lv21 (!!!) ενώ η περιγραφή αναφέρει ως ανώτατο επίπεδο το 30 (δηλαδή κάποια στιγμή θα πρέπει να κάνουμε ενημέρωση το game και να χτυπάμε αβέρτα για να το κάνουμε max )!

    Η αύξηση του επιπέδου ενός αλόγου είναι ένα παλιό πρόβλημα. Δεν νομίζω ότι θα υπάρξει αλλαγή σε αυτό

    Επίσης... δώστε στον λαό event! Εξόρυξη??? Φεγγαρόκουτα??? DT Run με τους GM???

    Συμφωνώ μαζί σου!

    Αφήσαμε τους πολέμους συντεχνιών!!!

    Δεν μου λείπει, για παράδειγμα.

    "Whether you believe you can do a thing or not, you are right."

  • Προσωπικά εγώ είμαι 75lvl και είχα πάει με την ελπίδα ότι θα ρίχνει γάντια xp-ring και κάπες από 85αρια και 90αρια με αποτέλεσμα 1/5 metin να πέφτει ένα από αυτά.. + το ότι δεν υπάρχουν πολλά μετιν στο κόκκινο και είναι ένας μεγάλος χάρτης.Με αποτέλεσμα να καταλήξω πάλι στα cors/xp παιχτάκια για μαγέματα/πάπυρους γιατί ο μόνος τρόπος να βγάλεις yang/won/καλα items αυτοί είναι και τα events φεγγα/κτλπ. Θέλω να κάνω xp παίχτες απο 40-70.. χωρίς κάπες θες 17χρόνια ειδικά για παίχτες χωρίς xp-ring κτλπ.Άρα φτάνουμε στο συμπέρασμα cors-->won-->items/κάπες--🔁 με αποτέλεσμα μεγάλη ξενέρα.Για Boss κτλπ δεν το συζητώ δεν έχει λόγο να πας.Προσπαθώ να στήσω ταυτόχρονα τον παίχτη μου για άτλα-->αστραπή/παίχτη 50αρι για χπ αράχνες-->φωτιά-->μια καλή buffer.

    Και έκανα άλλο acc 5 40αριδες για cors και εδώ είναι η απορία μιας και το έφερε το θέμα. Τι lvl και που είναι καλύτερα για cors και για αυτόματο και για κάπες.

    RTHMSur.jpg

  • DarkSoul

    Closed the thread.