Posts by ORIMOS

    Οι αυξομειωσεις δεν συγχωνευονται οπως οι ενισχυσεις και τα μαγεματα και ολες οι υπολοιπες ανταμοιβες απο τα σεντουκια χιονονιφαδας.

    Γεμισαμε τους καταλογους μας και δεν ειδα να διορθωνεται με την συντηρηση.

    Φερνοντας την μνημη μου σε πολλα χρονια πισω νομιζω οτι αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα με εναν απο τους μικρους μου χαρακτηρες. εκανα πολλες φορες αναγεννηση στο ιδιο σημειο μεχρι να βρω το σωστο σημειο που πρεπει να κλικαρεις. Δεν ξερω αν ηταν θεμα bug ή ..ευστοχιας...Παντως δεν χρειαστηκε αλλη μερα για να το κανω.Πεθανα μερικες φορες και τελος.Κι επειδη το εχω κανει και με αλλα παικτακια χωρις προβλημα μαλλον ηταν θεμα ευστοχιας...Δεν γνωριζω σημερα αν εχει προβλημα απλα λεω τι αντιμετωπισα μερικα χρονια πριν.

    Παληακαρακι μου βρισκω λιγο εκνευριστικες τις απαντησεις σου κυριως επειδη δεν καταλαβαινω τι εχεις καταλαβει. Ποια απαντηση εχεις παρει για σωστη; Γιατι εγω βλεπω οτι δεχτηκες της GA την απαντηση η οποια ομως δεν ξερει ποια ειναι η σωστη απαντηση και ρωταει εμας να της πουμε.Και δεν θες και περαιτερω ερευνα επι του θεματος λες ενω δεν σε ρωτησε και κανεις. Κι αν δεν εκανες quote το post μου δεν θα εμπαινα στον κοπο να ασχοληθω μαζι σου.Πες μας ευθεως λοιπον ποια απαντηση ελαβες για σωστη εσυ;Με νουμερα οχι με ακαταλαβιστικες προτασουλες.Γιατι ή μας τρολαρεις ασχημα ή απλα γραφεις για να ανεβασεις το ranking σου στο forum.

    Ειναι απλα τα πραγματα κι εχουν γραφτει ενα σωρο ανακατεμενες ορολογιες.

    Εκπτωση = αφαιρεση απο την αρχικη τιμη

    Το αλλο που βαζουμε σε μια τιμη ενα ποσοστο και το προσθετουμε το κανει η εφορια με το ΦΠΑ

    Το κανουμε σε αναπροσαρμογες τιμων λογω διαφορων αιτιων (αυξηση κοστους κτησης ή αυξηση τιμων πρωτων υλων).Παντως εκπτωση δεν ειναι.Ρωτηστε εναν περιπτερα.Εν κατακλειδι η εκπτωση 20% σε μια τιμη 33 δν (η οποια θεωρειται αρχικη) καταληγει στο 26,4 δν με οποιο τροπο και να το υπολογισετε.Ολα τα αλλα ειναι λαθος επειδη δεν εχω την διαθεση να χρεωσω προθεση.

    Δεν εξηγειται γι αυτο δεν ασχολειται κανεις με αυτο.Βεβαια δεν φτανουν και οι γνωσεις μας...το διαβασα κι αυτο...Για οποιον περασε απο την τεταρτη δημοτικου και καταφερε να συνεχισει το 20% ειναι κλασμα που εξ ορισμου ειναι μικροτερο της μοναδας ενω το 1,2 ειναι σαφως μεγαλυτερο της μοναδας. Α και παντα φιλικα ε;

    Αδερφε τα εκανες να μην πω τι με την αναλυση σου.Η εκπτωση ειναι ΑΦΑΙΡΕΣΗ σε ολες τις γωνιες του πλανητη και φυσικα στην λογιστικη την οποια εχω υπηρετησει και υπηρετω ακομα.Η πραξη που χρησιμοποιεις ειναι αυθαιρετη και δεν προκυπτει απο αριθμητικη ουτε απο λογιστικη.Δεν υπαρχει το 1,2 σε αντιστιχοιση με το 20%.Ο αριθμος που προκυπτει ειναι 0,2 οχι 1,2. Το 1,2 προκυπτει απο το 120% οχι απο το 20%. Δεν ξερω γιατι μπηκες στον κοπο να γραψεις αλλα συμβουλεψου μια αριθμομηχανη πρωτα για την ορθοτητα των αριθμων.Αν ημουν καπως στον γραπτο μου λογο ειναι γιατι καταστρατηγηθηκε η αριθμητικη λογικη που ειναι μια και μονο μια

    Εστω ανεπισημα ομως απαντηση για το αν ειναι λαθος ή σωστο δεν ειδαμε απο πλευρας σου. Κι επαναλαμβανω οτι απο δικης μου πλευρας προθεση δεν χρεωνεται σε κανεναν. Αλλωστε εσυ ζητησες να πουμε το σωστο αποτελεσμα οταν το βρουμε.

    Επειδη εσυ και μονο εσυ μπηκες στον κοπο να απαντησεις για λογαριασμο της εταιρειας και οχι σαν απλος αναγνωστης του θεματος. Φανταζομαι δεν ειναι προσωπικο αλλα αντανακλαται πανω σου το παραπονο των παικτων. Το λυσαμε το θεμα της εκπτωσης; Ειναι λαθος της εταιρειας;Δινω σημασια στη λεξη "λαθος"...δεν χρεωνω προθεσεις ετσι αβιαστα.

    Με τρομαξες ρε φιλε προς στιγμην...

    Αγαπητη Irmin δεν κατηγορει κανεις εσας για το οποιο λαθος κανει η εταιρεια αλλα το αποτελεσμα που βγηκε δεν ειναι πυρηνικη φυσικη και το απεδειξα 2 φορες τουλαχιστον για να μην εχει κανεις αμφιβολιες ή αποριες. Αν εχετε καποιο τροπο να το μεταφερετε εχει καλως αν παλι δεν μπορειτε τουλαχιστον μην "αρπαζεστε" εσεις γιατι εμεις εχουμε πιο πολλους λογους να θυμωνουμε με τα "λαθη".

    γραφτο οπως στο ζητησα αρχικα και μετα πες μου που κανω εγω λαθος. Και επι της ουσιας η εκπτωση ειναι αφαιρεση και οχι διαιρεση. Αυτο που εγραψες πιο πανω (33/20%) καντο σε μια αριθμομηχανη να δεις τι αποτελεσμα βγαζει και μετα αν μπορεσεις εξισωσε το με το 33 Χ 1,20 που ειναι ακυρο τελειως σαν εκπτωτικη πραξη.

    Επαναληψη: επι της αρχικης αξιας αφαιρουμε την αξια που προκυπτει απο το ποσοστο που θελουμε να προσφερουμε στον πελατη. Ουτε το διαιρουμε ουτε το πολλαπλασιαζουμε ουτε το προσθετουμε. Το αφαιρουμε.Αρα απο τα 33 δρακονομισματα αφαιρουμε το 20% που σημαινει 33Χ 20 /100 με την σειρα που ισχυει στα μαθηματικα που κανουμε απο το δημοτικο. Αυτο βγαζει 6,6 σε ολες τις γωνιες του πλανητη. Το αφαιρουμε απο το 33 (αρχικη αξια) και εχουμε αποτελεσμα 26,4 και οχι 28 που ντε και καλα πατε να μας "προσφερετε".

    ..........δεν σου κάνω των Άγιο ...... ααααχ αμάρτησα......

    έχουμε 100 προσθέτουμε μια αύξηση 24% μας κανει 124;

    ας κάνουμε την έκπτωση τώρα 24% έκπτωση στο 124 ποσό μας κανει 94,24 ή 100;

    Αντικατεστησε το 124 και το 24% με το 33 και το 20% κι απαντησε μονος σου...

    Αληθεια μπερδευτηκατε τοσο πολυ;

    Ο entara το ανελυσε σωστα.

    Ανδρεα το 1,2 δεν προκυπτει απο πουθενα ουτε σε εμπορικο προγραμμα ουτε σε τεφτερι εμπορων.

    Αφαιρεις απο το 33 το 20% του 33 τουτεστιν 6,6 απλη αριθμητικη μενουν 26,4 κι ας το στρογγυλοποιησουν οπως γουσταρουν. Αλλα οχι να διαβαζουμε αλλ' αντ' αλλων. Και μην πει κανεις αν ειμαι σιγουρος γιατι ειμαι εμπορος χονδρικης 35 χρονια και δουλευω με τις εκπτωσεις. Αν ακολουθουσα την αριθμητικη της Gameforge θα με ειχαν κλεισει οι πελατες μου.