[ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ GR] Ένωση σέρβερ τον Ιανουάριο 2024

  • announcement_metin2_pt_fd16f32d5c20299ef7da95c829cfd541.jpg


    Αγαπητή κοινότητα,

    σύντομα θα ενώσουμε μερικούς σέρβερ και θα φέρουμε και πάλι πιο κοντά την κοινότητα του Metin2. Ενωθείτε με αμέτρητους συμμάχους, ανακαλύψτε μαζί τον κόσμο κι αντιμετωπίστε τους ισχυρούς αντιπάλους σας!

    Η ένωση σέρβερ θα γίνει στις 17/01/2024.

    Συγχώνευση σέρβερ

    Θα ενωθούν οι ακόλουθοι σέρβερ:

    • Hyperia + Europe → Europe (Ομάδα: Δυτική Ευρώπη)
    • Luna + România → România (Ομάδα: Ανατολική Ευρώπη)
    • Ege + Bahar → Arkadaşlar (Ομάδα: Τουρκία)
    • Türkiye + Marmara → Marmara (Ομάδα: Τουρκία)

    Αλλαγές στους σέρβερ

    Οι ενωμένοι σέρβερ θα έχουν τις ρυθμίσεις και τα event των σέρβερ-στόχων, με τους οποίους θα ενωθούν. Ο αριθμός καναλιών παραμένει ίδιος.

    Αλλαγές στα Εισιτήρια Κοσμοπολίτη

    Τα Εισιτήρια Κοσμοπολίτη στους σέρβερ Türkiye και Ege δεν θα είναι πλέον διαθέσιμα μετά από τη Συγχώνευση σέρβερ.

    Ανταμοιβές event

    Προσοχή, η πρόοδος σε κάποια event δεν παραμένει αποθηκευμένη στους αντίστοιχους σέρβερ και γι' αυτό δεν μπορούν να δοθούν κι ανταμοιβές.

    Νέες Εγγραφές

    Ώσπου να ολοκληρωθεί η συγχώνευση, οι νέες εγγραφές και οι ρυθμίσεις χαρακτήρων θα είναι κλειδωμένες σε όλους τους σέρβερ που αφορά η συγχώνευση.


    Καλή επιτυχία σας εύχεται η ομάδα του Metin2

    Signthreea.png

  • Contents [Hide]

    Συχνές ερωτήσεις Συγχώνευσης σέρβερ

    Εδώ θα μάθεις όλες τις πληροφορίες για την ένωση των σέρβερ.

    Γενικά

    Ποιοι σέρβερ θα συγχωνευθούν;

    Θα συγχωνευθούν οι ακόλουθοι σέρβερ:

    • Hyperia + Europe → Europe (Ομάδα: Δυτική Ευρώπη)
    • Luna + România → România (Ομάδα: Ανατολική Ευρώπη)
    • Ege + Bahar → Arkadaşlar (Ομάδα: Τουρκία)
    • Türkiye + Marmara → Marmara (Ομάδα: Τουρκία)

    Θα μηδενιστεί το Yang, Won ή Gaya;

    Όχι, θα κρατήσεις όλες τις οικονομίες σου.

    Με ποιον μπορώ να επικοινωνήσω αν έχω κάποιο πρόβλημα;

    Απευθύνσου στην υποστήριξη στο https://metin2.support.gameforge.com .

    Αντικείμενα/Κατάλογος

    Τι θα γίνει με τον εξοπλισμό μου;

    Θα μεταφερθεί στον νέο σέρβερ 1:1. Μετά τη συγχώνευση θα βρεις τα αντικείμενα εξοπλισμού, τους συνοδούς και τα ζώο ιππασίας σου στην Αποθήκη Item Shop.

    Τι συμβαίνει αν έχω 5 χαρακτήρες με γεμάτο κατάλογο σε όλους τους σέρβερ;

    Δεν χάνονται ούτε χαρακτήρες, ούτε κατάλογοι. Όλοι οι χαρακτήρες του λογαριασμού σου θα συγχωνευθούν και θα είναι διαθέσιμοι μέσω της επιλογής χαρακτήρων. Μπορείς να δημιουργήσεις νέους χαρακτήρες μόνο αν έχεις λιγότερους από πέντε χαρακτήρες στην επιλογή χαρακτήρων. Όλα αντικείμενα θα τοποθετηθούν στην Αποθήκη Item Shop.

    Η διάρκεια των χρονικά περιορισμένων αντικειμένων μου από το item shop συνεχίζει να μετράει και κατά τη διάρκεια της συγχώνευσης;

    Ναι, δυστυχώς δεν μπορούμε να το εμποδίσουμε αυτό. Θα προσπαθήσουμε όμως να βγάλουμε τους σέρβερ offline για πολύ μικρό χρονικό διάστημα.

    Τι συμβαίνει αν θέλω να διαγράψω έναν χαρακτήρα που έχει στον κατάλογό του μη εμπορεύσιμα αντικείμενα; Χάνονται τα αντικείμενα;

    Ναι, τα αντικείμενα θα διαγραφούν μαζί με τον χαρακτήρα.

    Τι θα συμβεί με την Αλχημεία Δρακόλιθων κατά τη συγχώνευση;

    Κατά τη συγχώνευση των σέρβερ η Αλχημεία σου θα αφαιρεθεί από τα υπάρχοντα ΣΔΛ σου και θα τοποθετηθεί στην Αποθήκη Item Shop σου. Εκεί θα τοποθετηθούν και οι εξοπλισμένοι Δρακόλιθοι. Μετά από τη συγχώνευση μπορείς να στείλεις τους Δρακόλιθούς σου σε όποιον χαρακτήρα του λογαριασμού σου θέλεις.

    Μπορώ να κάνω ανάληψη Δρακόλιθων με κάθε χαρακτήρα;

    Ναι, μπορείς να κάνεις ανάληψη και χρήση των Δρακόλιθων με κάθε χαρακτήρα του λογαριασμού σου.

    Μπορώ να πουλήσω ή να κάνω εμπόριο των Δρακόλιθων μετά τη συγχώνευση;

    Όχι. Οι Δρακόλιθοι που είχαν ήδη εξοπλιστεί ΔΕΝ μπορούν να πωληθούν ή να ανταλλαχθούν. Πρέπει λοιπόν να προσέξεις να πάρεις τους Δρακόλιθους με τον χαρακτήρα, στον οποίο θέλεις αργότερα να τους εξοπλίσεις. Οι Δρακόλιθοι που δεν ήταν εξοπλισμένοι πριν από τη συγχώνευση, δεν επηρεάζονται από αυτόν τον περιορισμό. Υπόκεινται μόνο στους κανονικούς περιορισμούς.

    Τι θα συμβεί αν έχω αφήσει εξοπλισμό σε κάποιον NPC για να προσθέσω ένα 6ο ή 7ο μπόνους;

    Αν προσθέτεις εκείνη τη στιγμή ένα 6ο ή 7ο μπόνους στον εξοπλισμό σου στον NPC, ο εξοπλισμός που άφησες εκεί θα αποθηκευτεί στην Αποθήκη Item Shop μαζί με τα χρησιμοποιημένα υλικά. Αν έχεις χρησιμοποιήσει Συμπληρώσεις, θα αποκτήσεις όσες Συμπληρώσεις αντιστοιχούν στο χρησιμοποιημένο ποσοστό.

    Χαρακτήρας

    Τι γίνεται όταν διάφοροι χαρακτήρες έχουν το ίδιο όνομα στον νέο σέρβερ;

    Οι χαρακτήρες που βρίσκοται στον ίδιο σέρβερ δεν μπορούν να έχουν το ίδιο όνομα. Έτσι μόνο ένας μπορεί να κρατήσει το όνομά του, ενώ οι άλλοι πρέπει να αλλάξουν όνομα. Λόγω των πολύπλοκων παραγόντων που το καθορίζουν αυτό, δεν μπορούμε να προβλέψουμε ποιοι χαρακτήρες θα αφορά αυτό. Αν αυτός είναι ένας από τους χαρακτήρες σου, θα εμφανιστεί ένα παράθυρο στην πρώτη σύνδεσή σου μετά τη συγχώνευση, όπου θα μπορέσεις να επιλέξεις ένα νέο όνομα γι' αυτόν.

    Πρέπει να αλλάξω το όνομα του χαρακτήρα μου ακόμη κι όταν ο άλλος χαρακτήρας έχει μεγαλύτερο επίπεδο αλλά είναι αποκλεισμένος;

    Ναι, δυστυχώς δεν είμαστε σε θέση να εξετάσουμε αν κάποιος λογαριασμός είναι μπλοκαρισμένος κατά τη διάρκεια της συγχώνευσης.

    Τι θα γίνει με τις ρυθμίσεις λείας μου;

    Αν απαιτείται μετονομασία του χαρακτήρα σου στη συγχώνευση κάποιου σέρβερ, θα μηδενιστούν οι αποθηκευμένες ρυθμίσεις στο Φίλτρο Λείας. Ρύθμισε τις επιθυμητές ρυθμίσεις ξανά.

    Έχω πολλούς χαρακτήρες στους σέρβερ που θα συγχωνευτούν. Μπορώ να τους μετακινήσω όλους στον νέο σέρβερ;

    Δεν διαγράφεται κανένας χαρακτήρας. Όλοι μεταφέρονται στον νέο σέρβερ. Όλοι οι χαρακτήρες του λογαριασμού σου θα συγχωνευθούν και θα είναι διαθέσιμοι μέσω της επιλογής χαρακτήρων. Μπορείς να δημιουργήσεις νέους χαρακτήρες μόνο αν έχεις λιγότερους από πέντε χαρακτήρες στην επιλογή χαρακτήρων.

    Επειδή είχα χαρακτήρες σε διαφορετικά βασίλεια, μπήκα τυχαία σε ένα βασίλειο μετά τη συγχώνευση. Υπάρχει δυνατότητα να αλλάξω βασίλειο;

    Δεν είσαι ικανοποιημένος με τη νέα σου πατρίδα; Κανένα πρόβλημα. Μετά τη συγχώνευση θα ξεκινήσει το event αλλαγής βασιλείου. Για 30 μέρες θα είναι στη διάθεσή σου ο NPC Heuk-Young μέσα στην πρώτη πόλη. Μέσω αυτού μπορείς να αλλάξεις βασίλειο δωρεάν μια φορά ανά λογαριασμό.

    Συντεχνία

    Τι θα γίνει με τη συντεχνία μου;

    Αν ο χαρακτήρας σου βρίσκεται ήδη σε έναν σέρβερ-στόχο της συγχώνευσης, η συντεχνία σου θα παραμείνει όπως είναι. Η Γη συντεχνίας θα ακυρωθεί όμως για όλες τις συντεχνίες και θα ανακατανεμηθεί, ώστε όλοι να έχουν τις ίδιες ευκαιρίες μετά τη συγχώνευση. Αν ο χαρακτήρας σου βρίσκεται σε έναν σέρβερ που θα συγχωνευτεί με άλλους, όλα τα μέλη της συντεχνίας εκτός από τον αρχηγό θα αφαιρεθούν από τη συντεχνία και μπορούν να γίνουν ξανά μέλη μετά τη συγχώνευση, αν βρίσκονται στο ίδιο βασίλειο.

    Ποιοι σέρβερ είναι σέρβερ-στόχοι;

    Οι ακόλουθοι σέρβερ είναι τεχνικά σέρβερ-στόχοι:

    • Europe (Ομάδα: Δυτική Ευρώπη)
    • România (Ομάδα: Ανατολική Ευρώπη)
    • Bagjanamu (Ομάδα: Τουρκία)
    • Arkadaşlar (Ομάδα: Τουρκία)
    • Marmara (Ομάδα: Τουρκία)

    Η συντεχνία μου βρίσκεται σε έναν σέρβερ, που θα συγχωνευτεί σε έναν σέρβερ-στόχο. Τι πρέπει να κάνω ως αρχηγός, για να μην τη χάσω;

    Για να κρατήσεις μια συντεχνία, πρέπει να προσέξεις τα ακόλουθα:

    • Στον νέο σέρβερ πρέπει να βρίσκεσαι στο ίδιο βασίλειο με τη συντεχνία σου.
    • Η συντεχνία σου πρέπει να έχει τουλάχιστον 3 μέλη.
    • Ως αρχηγός πρέπει να έχεις συνδεθεί τουλάχιστον μια φορά μέσα στις 30 πρώτες μέρες μετά τη συγχώνευση των σέρβερ.

    Παράδειγμα: Ο λογαριασμός σου Χ έχει τους ακόλουθους χαρακτήρες σε διαφορετικούς σέρβερ: Χαρ1: Κίτρινο βασίλειο, αρχηγός συντεχνίας Χαρ2: Μπλε βασίλειο, χωρίς συντεχνία Αν έχεις δυο διαφορετικούς χαρακτήρες σε διαφορετικούς σέρβερ και διαφορετικά βασίλεια, κατά τη συγχώνευση θα αποφασιστεί τυχαία σε ποιο βασίλειο θα καταλήξει ο καθένας από αυτούς στον νέο σέρβερ. Αν βρεθείς στο μπλε βασίλειο, η συντεχνία σου στο κίτρινο βασίλειο θα διαγραφεί, επειδή η ύπαρξή της είναι συνδεδεμένη με τον αρχηγό της. Για να μην αφήσεις τίποτα στην τύχη, μπορείς να κάνεις το εξής πριν τη συγχώνευση: Απόκτησε το Λάβαρο των Βασιλείων και βάλε τον Χαρ2 στο βασίλειο της συντεχνίας σου. Μπορείς και να διαγράψεις τους χαρακτήρες που βρίσκονται στο λάθος βασίλειο. Έτσι εξασφαλίζεις ότι θα μπεις στο βασίλειο που θέλεις με τη συγχώνευση.

    Κατανομή Γης συντεχνίας

    Όλη η Γη συντεχνίας θα ανακατανεμηθεί μετά τη συγχώνευση των σέρβερ. Για να έχουν όλη μια δίκαιη ευκαιρία να αποκτήσουν μια καλή θέση, μπορείτε να εξασφαλίσετε Γη συντεχνίας από τις 24/01/2024. Βιαστείτε να αποκτήσετε την τοποθεσία που προτιμάτε!

    Ο αρχηγός της συντεχνίας λαμβάνει αποζημίωση για το χαμένο κτήμα;

    Ναι. Ο αρχηγός της συντεχνίας θα λάβει το Yang για το κτήμα, τον αλχημιστή, τον σιδερά, την τράπεζα συντεχνίας, τις Σημαίες και πιθανούς ναούς σε μορφή Δέσμης Yang στην αποθήκη item shop του.

    Αν ο Βωμός της Δύναμης διαγραφεί μαζί με το βασίλειο, αυτό έχει επίδραση και σε συντεχνίες με πάνω από 70 μέλη;

    Στα πλαίσια της συγχώνευσης σέρβερ θα διαλυθούν τα μέλη μιας συντεχνίας. Μόλις η συντεχνία αποκτήσει κτήμα μετά τη συγχώνευση και στήσει έναν Βωμό, μπορεί να δεχτεί ξανά τα μέλη.

    Υπάρχει η δυνατότητα να μην ισχύει η Γη συντεχνιών για όλα τα κανάλια; Έτσι κάθε συντεχνία θα μπορούσε να κρατήσει τα κτήματά της.

    Όχι, δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

    Από τη συγχώνευση και μετά δεν εμφανίζεται το λογότυπο της συντεχνίας μου. Είναι τεχνικό λάθος;

    Όχι, δεν είναι τεχνικό λάθος. Μετά τη συγχώνευση πρέπει να ανεβάσεις και πάλι το λογότυπο της συντεχνίας.

    Είμαι Αρχηγός μιας συντεχνίας κι έχω μια τράπεζα συντεχνίας, πρέπει να προσέξω κάτι;

    Εφόσον θα διαλυθεί το κτήμα της συντεχνίας, πρέπει να κλείσουμε και την αποθήκη συντεχνίας. Γι' αυτό βγάλε από την αποθήκη συντεχνίας όλα τα αντικείμενα πριν από τη συγχώνευση. Αν υπάρχουν ακόμη αντικείμενα στην αποθήκη συντεχνίας κατά τη διάρκεια της συγχώνευσης σέρβερ, αυτά τα αντικείμενα θα μεταφερθούν στην αποθήκη Item Shop του Αρχηγού.

    Αποθήκη/Αποθήκη item shop

    Τι θα συμβεί με την αποθήκη μου;

    Τα αντικείμενα όλων των χαρακτήρων σου θα τοποθετηθούν στην αποθήκη Item Shop. Δεν χάνονται αντικείμενα!

    Θα υπάρχουν μεγαλύτερες αποθήκες;

    Όχι, η χωρητικότητα της αποθήκης παραμένει ίδια. Θα συγχωνεύεται μόνο η πρώτη σελίδα της αποθήκης. Αν είχες μια επεκταμένη αποθήκη, θα μεταφερθούν κι αυτά τα αντικείμενα στην αποθήκη Item Shop.

    Οι αποθήκες μου στους διάφορους σέρβερ έχουν διαφορετικούς κωδικούς. Ποιος κωδικός αποθήκης θα ισχύει;

    Το σύστημα διαλέγει τυχαία έναν από τους κωδικούς. Δοκίμασε όλους τους πιθανούς κωδικούς σου στον νέο σέρβερ ή ζήτα να σου σταλεί ο κωδικός μέσω e-mail από την ιστοσελίδα.

    Άλλα

    Τι πρέπει να προσέξω στα κατοικίδια του Συστήματος κατοικιδίων μου;

    Επειδή το κατοικίδιό σου έχει περιορισμένη διάρκεια και μπορεί να πεθάνει, σου συνιστούμε να το ταΐσεις έγκαιρα πριν τη συγχώνευση. Αν θέλεις όμως να βεβαιωθείς, υπάρχει η δυνατότητα να αγοράσεις ένα Μεταφορικό κουτί στο Item shop, στο οποίο το κατοικίδιό σου δεν θα μεγαλώνει. Μετά τη συγχώνευση θα το βρεις στην Αποθήκη Item Shop.

    Η συγχώνευση σέρβερ θα επηρεάσει το γάμο μου στο παιχνίδι;

    Θα διαλυθούν όλοι οι γάμοι. Το δαχτυλίδι αρραβώνων και το ξοδεμένο ποσό Yang θα επιστραφεί.

    Τι θα συμβεί με τη λίστα φίλων μου;

    Η λίστα φίλων διαγράφεται. Σε αντίθεση με τη λίστα οικογένειας, δεν μπορούμε να αλλάξουμε αυτόματα τα ονόματα στη λίστα φίλων. Μίλα με τους φίλους σου στο IRC ή με άλλον τρόπο πριν τη συγχώνευση, για να βρεθείτε και πάλι στον ενωμένο σέρβερ.

    Πώς θα ξαναβρώ τους φίλους που άλλαξαν το όνομα του χαρακτήρα τους;

    Μιλήστε πριν τη συγχώνευση, ώστε να ξαναβρεθείτε και μετά τη συγχώνευση.

    Αν έχω πολλούς λογαριασμούς στους σέρβερ που θα συγχωνευθούν, πρέπει να διαλέξω μόνο 5 για να παίζω;

    Όχι, οι λογαριασμοί σου δεν συγχωνεύονται, ούτε διαγράφονται.

    Μπορώ να δημιουργήσω νέο λογαριασμό στον συγχωνευμένο σέρβερ ή θα μπλοκαριστεί και θα έχω πρόσβαση μόνο μέσω του παλιού σέρβερ;

    Μετά την συγχώνευση θα μπορούν να δημιουργούνται αρχικά λογαριασμοί σε όλους τους σέρβερ.

    Μπορώ να διαλέξω σε ποιον σέρβερ θα μεταφερθεί ο χαρακτήρας μου κατά τη συγχώνευση;

    Όχι, δεν μπορείς. Αν συγχωνευθούν, για παράδειγμα, οι σέρβερ 1 ως 5, όλοι οι παίκτες θα μεταφερθούν αυτόματα στον σέρβερ που θα σχηματιστεί.

    Παράδειγμα: Έχω έναν χαρακτήρα στο κόκκινο βασίλειο στον σέρβερ 1 και έναν στο κίτρινο βασίλειο στον σέρβερ 2. Αν συγχωνευθούν οι σέρβερ 1 και 2, πρέπει να διαλέξω ένα βασίλειο;

    Κατά τη συγχώνευση, το βασίλειο όπου θα καταλήξουν οι χαρακτήρες σου είναι τυχαίο. Μετά τη συγχώνευση θα ενεργοποιήσουμε για ένα διάστημα τον NPC Heuk-Young, με τον οποίο θα έχεις τη δυνατότητα να αλλάξεις βασίλειο.

    Τι θα γίνει με τις κάρτες τεράτων μου; Θα παραμείνουν;

    Οι κάρτες τεράτων σου θα μεταφερθούν εξ ολοκλήρου. Δεν θα χαθεί καμία κάρτα! Αν έχεις παίξει και στους δυο σέρβερ, οι επιτυχίες σου θα συγχωνευθούν σε ένα νέο αποτέλεσμα στον σέρβερ-στόχο.

    Μετά τη συγχώνευση σέρβερ ο client μου παρουσιάζει πολλές φορές τον ίσιο χαρακτήρα στην επιλογή χαρακτήρων. Είναι τεχνικό λάθος;

    Αυτό το οπτικό πρόβλημα μπορεί να παρουσιαστεί στην αρχή, αλλά συνήθως εξαφανίζεται μετά την πρώτη σύνδεση.

    Τι θα συμβεί με τα μηνύματα με συνημμένα και χωρίς, που βρίσκονται στη θυρίδα μου;

    Όλα τα μηνύματα κειμένου, είτε αναγνωσμένα είτε όχι, που βρίσκονται στη θυρίδα σου, θα διαγραφούν στα πλαίσια της συγχώνευσης σέρβερ και δεν θα υπάρχει δυνατότητα επαναφοράς. Για τα μηνύματα με συνημμένα αντικείμενα, Yang ή Won, ισχύει το εξής: Τα συνημμένο κομμάτι των μηνυμάτων θα σου σταλεί μέσω μηνυμάτων GM μετά τη συγχώνευση των σέρβερ. Έπειτα θα έχεις 30 μέρες χρόνο να παραλάβεις τα συνημμένα σου. Μετά από αυτήν την προθεσμία θα διαγραφούν όλα τα μηνύματα GM.

    Τι θα συμβεί με το προσωπικό Προνομιούχο κατάστημά μου;

    Δυστυχώς δεν μπορούμε να μεταφέρουμε το προσωπικό Προνομιούχο κατάστημά σου. Θα κλείσει στα πλαίσια της ένωσης σέρβερ κι όλα τα αντικείμενα που βρίσκονται μέσα του θα τοποθετηθούν στην Αποθήκη Item Shop σου. Τα Yang ή Won θα σου αποσταλούν με μήνυμα GM.

    Signthreea.png